Ceļu satiksmes noteikumi

Latvijas Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka bērnu automašīnā var pārvadāt tikai vecumam un svaram atbilstošā autokrēsliņā vai ar paliktni, kas uzstādīts atbilstoši ražotāja norādījumiem un pašam bērnam jābūt piesprādzētam ar drošības jostu vai integrētajām autokrēsliņa jostiņā. Šie noteikumi ir saistoši bērniem, kuru augums ir mazāks par 150 cm. Bērna pārvadāšana kulbiņā nav atļauta Latvijas Republikas likumdošanā, neskatoties uz to, ka to pieļauj ES sertifikācija, jo šāds pārvadāšanas veids nav uzskaitīts starp pieļaujamajiem LR Ceļu satiksmes noteikumos. Pārvadājot bērnu neatbilstoši CSN norādītajiem bērna pārvadāšanas veidiem, autovadītāju var sodīt ar naudas sodu un 2 soda punktiem.

Izmaiņas likumdošanā!

i-size

No 2013. gada jūnija Eiropas Savienībā tiek ieviests jaunais i-Size standarts autokrēsliņu sertifikācijā. Lielāko ties šīs izmaiņas skar ražotājus. Svarīgākā izmaiņa, kas lietotājus skars tieši, ir tā, ka turpmāk uz krēsliņiem ražotājam būs jāizvieto simbolika, kas norāda arī bērna vecumu, kuram krēsliņš piemērots. Tas nozīmē, ka turpmāk bērniem līdz 15 mēnešu vecumam būs jābrauc ar skatu pretēji braukšanas virzienam, jo uz krēsliņiem tiks izvietots marķējums, kas aizliedz autosēdeklītī ar skatu braukšanas virzienā atrasties bērnam, kas jaunāks par 15 mēnešiem. Tā kā Latvijas Ceļu satiksmes noteikumu 185. panta 1. daļā norādīts, ka “Ja automobilī, kura sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, pārvadā bērnu, kura augums nepārsniedz 150 cm, bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.”, tad pateicoties šīm regulējuma izmaiņām, sāks reāli darboties arī norāde uz bērna vecumu, jo līdz šim tie bijs vairāk tukši vārdi, tādēļ, ka patiesībā nekas neierobežoja bērna vecumu, kādā mazuli var sēdināt ar skatu braukšanas virzienā un vienīgais ierobežojošais faktors bija bērna svars, kuru vecāki bieži vien neņēma vērā un pāragri novietoja bērnu ar skatu braukšanas virzienā.

Taču nav pamats satraukties, ka jau šobrīd jums jāsteidz iegādāties bērnam jauns krēsliņš iepriekšējā vietā. Ja šobrīd mazulis tiek pārvadāts krēsliņā atbilstoši ražotāja norādījumiem, tad likumiska pārkāpuma nav un policists norādīt uz satiksmes noteikumu pārkāpumu varēs vien tad, kad uz krēsliņiem parādīsies jaunā simbolika, ja vecāki to neņems vērā. Krēsliņi ar jauno standartu pamazām parādās tirdzniecībā, taču vairumam krēsliņu jaunajam standartam vajadzētu atbilst 2018. gadā. Šobrīd atļauti ir paralēli abi standarti un netiek vairs apstiprināti jauni sēdeklīšu modeļi pēc vecā standarta.

Jaunās likumdošanas izmaiņas ir būtisks signāls, ka arī speciālisti un valstsvīri atzīst, ka bērniņam atrasties automašīnā ar skatu pretēji braukšanas virzienam ir drošāk. Un ja vien neuztveram autokrēsliņa lietošanu kā atbildību likuma priekšā, bet gan kā sava mazuļa drošības garantu, tad ir vērts pievērst uzmanību un rīkoties jau tagad, jo arī šobrīd ir dažādi risinājumi, kā savu mazuli pēc iespējas ilgi vadāt automašīnā atmuguriski. Par to vairāk lasiet šeit.