Kā pareizi piesprādzēt bērnu

Lai cik drošs nebūtu jūsu izvēlētais auto krēsliņš, tas zaudēs jēgu, ja bērns krēsliņā nebūs pareizi piesprādzēts. Ja bērns krēslā iesprādzēts tikai simboliski, respektīvi, jostiņas atstājot vaļīgas vai noslīdējušas, tad trieciena brīdī viņš no jostām atbrīvosies un vairs neatradīsies sēdeklītī, kas viņu varētu pasargāt.

Korekti pievilktas jostiņas būs stingras, maksimāli tuvas ķermenim. To var pārbaudīt:

  • Uz pleciem zem jostām nevar pabāzt vairāk kā vienu pieaugušā pirkstu.
  • Veicot cilpas testu — mēģinot gareniski salocīt jostiņu ar pirkstiem nevar izveidot cilpu.

Autokrēsliņos, kurā bērniņš tiek sprādzēts ar integrētajām ar drošības jostām ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka tās bērnam pozicionētas uz pleciem, pēc iespējas tuvu kaklam, nevis noslīdējušas zem plecu līnijas. Bērns nedrīkst atbrīvot ķermeņa augšdaļu, izlienot no jostām brauciena laikā — jostām vienmēr jāatrodas uz pleciem, jāsniedzas pāri krūškurvim un jābūt cieši aizsprādzētām starp kājām.

Vecākus bērnus, kurus pārvadā autokrēsliņā, kurā bērns tiek sprādzēts ar automašīnas drošības jostu vai uz paliktnīša, jāraugās, lai josta ir pareizi pozicionēta uz bērna ķermeņa — jostas apakšējai daļai jāatrodas uz augšstilbiem nevis vēdera lejasdaļai, savukārt augšējā jostas daļa šķērso plecu un nedrīkst skart kaklu.

Drošības jostai jābūt pilnībā iztaisnotai, tā nedrīkst būt savērpusies. Nepareizi novietota vai sagriezusies drošības josta trieciena brīdī var savainot bērnu. Ja jostu nav iespējams pareizi novietot uz bērna ķermeņa, pārliecinieties, vai atbilstoši noregulēts tās augstums un, izvēlētais krēsliņš atbilst ražotāja ieteiktajam bērna augumam!

Nesatuntuļojiet mazuli – tas mazina drošību

Biezam ziemas apģērbam ar drošību atomašīnā nav nekā kopīga. Pufīgā kombinezonā satuntuļots mazulis gandrīz ar garantiju automašīnā būs iesprādzēts neatbilstoši, jo uz šaurajiem pleciņiem nav iespējams korekti pozicionēt drošības jostas un tās ļoti viegli no pleciem noslīd. Turklāt, drošības jostām vienmēr ir jāatrodas maksimāli tuvu bērna ķermenim, kas nozīmē, ka biezā apģērbu kārta to padara neiespējamu. Trieciena brīdī pufīgais apģērbs saplok, radot daudz brīvas telpas kustībai un rada lielu risku, ka bērns ar visu kombinezonu izslīdēs no jostām, zaudējot drošo patvērumu autosēdeklī. Jūs pavisam viegli varat veikt eksperimentu: iesprādzējiet savu mazuli autosēdeklītī ar kombinezonu, pēc iespējas cieši pievelkot jostiņas. Pēc tam kombinezonu novelciet un jūs būsiet pārsteigti, cik brīvas būs drošības jostas uz bērna ķermeņa un bērns pavisam viegli varēs no tām atbrīvoties, vienkārši saliecoties uz priekšu vai mazliet pakustoties. Tādēļ pareizi būtu bērnu autokrēsliņā sprādzēt arī aukstajos gada mēnešos bez papildus apģērba kārtām – biezākā flīsa vai vilnas jakā, pārsedzot ar kādu segu vai mēteli jau pa virsu pareizi piesprādzētām drošības jostām.